Keresés


Elérhetőség

ARKCONSULTING KFT.
1064 Budapest
Izabella u. 66.
fszt. 6.

061/269-1631

E-mail: office@arkconsulting.hu

Változások a távolléti díj számításában

2013.08.21 12:31

Törvényjavaslat született az új Munka Törvénykönyve bizonyos pontjainak módosítására.

E javaslatot az Országgyűlés elfogadja, melynek eredményeként a távolléti díj számítása is megváltozik. Az alábbiakban a legfontosabb módosításokról számolunk be, melyek 2013. augusztus 1-én lépnek hatályba. Fontos kihangsúlyoznunk, hogy visszamenőleg ennek alkalmazása nem hatályos, tehát a távolléti díj változásai elsőként a 2013. július havi munkabérek kiszámításakor alkalmazhatók.

 

A távolléti díj számításának módszertana

Ahogyan arról korábban is szót ejtettünk, az Új Munka Törvénykönyve korábbi szabályozásai alapján – a távolléti díj új számítási módszerének bevezetésével - bizonyos esetekben eltérő összeget mutatott a kézhez kapott összeg a munkaszerződésben meghatározott havi alapbérhez képest. (Példának okáért rövidebb hónapban történő szabadság esetén kevesebb, hosszabb hónapban történő szabadság esetén több lett a haza vihető összeg.)

Többek között e következmények kezelése hívta életre a Mt. módosítását, melynek értelmében 2013. augusztus 1-től a távolléti díj összege nem függ az adott hónap munkanapjainak számától, vagy a távollét időtartamától. Ennek értelmében tehát az alapbér stabil szinten tartható, arra e két tényező már nincs befolyással.

A jogszabályi előírások szerint távolléti díjjal kell számolni mindazon időszakok esetén, amikor a munkáltató munkavégzés nélkül fizet a munkavállalónak, valamint egyes juttatások megállapítása során is.

 

De mégis hogyan számolandó a távolléti díj?

A korábbi szabályozásoktól eltérően augusztustól nem egységesen, minden hónapra 174 órával kell a szükséges számításokat elvégezni, hanem az adott hónapban irányadó általános munkarend szerinti munkanapok számával kell számolni.

Valamint a változások hatályba lépésével leszabályozásra kerül, hogy egyenlőtlen munkaidő-beosztás, és havibér esetén a munkavállalónak a teljes havi alapbére biztosítandó – függetlenül a beosztás szerinti munkaidőtől.

 

A "bűvös 174-es"

Mielőtt fellélegezhetnénk, a 174-es számmal továbbra is szükséges számolni. Ugyanis a havibéres munkavállaló egy órára járó bérpótlékának meghatározásánál ezen osztószám lesz mérvadó. E gyakorlat során tehát – eltérő megállapodás hiányában – a bérpótlék számítási alapja az egy órára járó alapbér, melyet

  • általános teljes napi munkaidő esetén 174 órával,
  • részmunkaidő, vagy általánostól eltérő teljes napi munkaidő esetén a 174 óra arányos részével elosztva szükséges megállapítani.

 

További változások

A módosítási javaslat elfogadása pontosítja a szabadság kiadására vonatkozó szabályt: a szabadságot úgy kell kiadni – eltérő megállapodás hiányában -, hogy az a munkavállalót évente egyszer legalább 14 egybefüggő napra mentesítse a munkavégzési- és rendelkezésre állási kötelezettség alól. E rendelkezés 2014. január 1-jén lép életbe.

A törvény arra is kitér, mely esetben kaphat a munkavállaló bérpótlékot. Ennek értelmében 50%-os bérpótlék jár, amennyiben a munkavállaló

  • a munkaidő-beosztás szerinti napi munkaidőt meghaladóan elrendelt rendkívüli munkaidőben
  • a munkaidőkereten felül, vagy
  • az elszámolási időszakon felül végzi munkáját, továbbá ha
  • vasárnap végez munkát.

Amennyiben a munkavállaló munkaszüneti napon dolgozik, úgy 100%-os bérpótlék illeti meg.

Fontos információ, hogy a felek közti megállapodás alapján a bérpótlék helyett szabadidő is biztosítható a munkavállaló részére.

 

Amennyiben bővebb információkra van szüksége, vagy segítségére lehetünk bérszámfejtési kérdésekben, forduljon hozzánk bizalommal a berszamfejtes@arkconsulting.hu e-mail címen!

 

Készült: 2013.06.28.